RECENZJE

Agnieszka Ornatowska „Do wolności od negatywności” – recenzja książki

Chociaż wiadomo, że pozytywne myśli przywołują pozytywne emocje, to jednak częściej rządzą nami negatywne zdarzenia i myśli. Jest to spowodowane tym, że nasz mózg pozostaje w ciągłym czuwaniu - wyłapywaniu potencjalnego zagrożenia. Koncentracja uwagi na nieprzyjemnych rzeczach, ludziach czy przeżyciach przyciąga do nas złość, strach i smutek.

Jak można skupić się na pozytywach i odsuwać negatywne myśli? Czy jest to możliwe?

Agnieszka Ornatowska jest psychologiem oraz trenerem. Tematem prowadzonych przez nią szkoleń jest nauka wpływania na swoje myśli, emocje i energię, by odsuwać od siebie negatywność i dążyć do tytułowej wolności.

"Do wolności od negatywności czyli jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię" to na pozór cienka książeczka. Jednak już po przeczytaniu wstępu można poczuć, że każda następna strona będzie mieć dużą wartość dla naszego umysłu i postrzegania zależności. Czytając ten poradnik, czułam się trochę jak na wykładach z psychologii, tylko tutaj wiedza została bardziej skondensowana i przejrzyście przedstawiona.

Jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię, by poczuć wolność i pozbyć się negatywnych myśli?

Autorka książki opisuje mechanizm przyciągania dobrych i złych myśli oraz tłumaczy jak wpływają na nas nasze nastawienie i emocje. W rozdziale pierwszym Agnieszka Ornatowska opisuje techniki, które mają pomóc uwolnić negatywne myśli i energię, zmienić emocje na lepsze. Każda z technik jest opisana w taki sposób, by móc na bieżąco testować je na sobie. Dzięki temu można zaobserwować własne reakcje i zmiany zachodzące w samopoczuciu, koncepcjach i nastawieniu.

Czym jest lęk i jak z nim walczyć?

Lęk jest emocją, która pojawia się w wyniku myślenia o pewnych zdarzeniach, jakie mogą się wydarzyć, a nad którymi nie będziemy mieli kontroli.

Najczęściej boimy się sytuacji, jakie MOGĄ się wydarzyć, choć wcale się nie wydarzyły. Czasem jednak trzymamy w sobie niemiłe zdarzenia, które wywołały w nas taką traumę, że czujemy lęk przed ponownym ich przeżyciem. Im gorsze scenariusze podpowiada nam umysł, tym większy staje się lęk.

Agnieszka Ornatowska w swojej książce "Do wolności od negatywności czyli jak oczyszczać swoje myśli, emocje i energię" przedstawia metody na walkę z lękiem: zmianę wizji, skupienie na rzeczach, które mamy pod kontrolą lub na "tu i teraz". Skupienie na tym co dzieje się aktualnie, pozwala odsunąć od siebie negatywne scenariusze dotyczące przyszłości lub przeszłości.

Interesującą techniką jest... unieruchomienie języka! Według autorki podczas prowadzenia wewnętrznego monologu nasz język wykonuje mikroruchy. Czyli sposobem na odsunięcie od siebie negatywnych myśli może być jego unieruchomienie. Uzyskanie tego jest możliwe poprzez dwa ćwiczenia.

Optymista czy "smerf Maruda"?

Kojarzycie bajki, w których bohaterowi podpowiada anioł i diabeł? Te dwa wewnętrzne głosy w głowie mogą podsyłać pozytywne rozwiązania lub przywoływać porażki i wyszukiwać zagrożenia. "Smerf Maruda" mówi nam, że coś się nie uda, zakłada mentalną blokadę i powstrzymuje przed działaniem. W rezultacie stajemy w martwym punkcie, poddajemy się i rezygnujemy ze swoich planów, co skutkuje gorszym samopoczuciem.

Jak więc pozbyć się tego "diabełka"? Agnieszka Ornatowska przedstawia technikę, w której zmieniamy barwę głosu i miejsce, z którego on pochodzi.

Kojarzycie głos bliskiej osoby? Jego barwę i ciepło w wypowiadanych zdaniach? Ja kojarzę kilka głosów, których przywołanie powoduje ciepło w okolicach serca, miękkie kolana lub po prostu pozytywny nastrój. Właśnie takim głosem chcemy zastąpić diabełka vel smerfa Marudę.

W pierwszym momencie można pomyśleć, że to stek bzdur, ale gdy podejdziemy do tych ćwiczeń na poważnie, możemy poczuć "siebie" i odzyskać kontrolę nad swoim lękiem.

Miłość i wdzięczność - uspokajanie emocji

Przywołanie w myślach ukochanej osoby, jej wyrazu twarzy czy wspólnych przeżyć pomaga uwolnić się od negatywności i lęku. Może to być również ukochany zwierzak, rzecz, miejsce lub ulubiona czynność. Ważne, by było to coś, dzięki czemu poczujemy w sobie ciepło i miłość.

Wdzięczność to uczucie pojawiające się zarówno w teoriach psychologicznych, jak i duchowych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele mamy i za co powinniśmy być wdzięczni.

Fragment książki możecie pobrać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *