Barbara Lech „Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji”, czyli jak zmotywować się do działania
08/07/2021/
Znasz to uczucie, gdy masz na głowie masę zadań, a nie potrafisz zabrać się nawet za jedno? Ja znam! Towarzyszą temu pretensje do samej siebie, poczucie bezsilności i stres. Czym jest prokrastynacja i jak dodać sobie mocy?
Prokrastynacja to odkładanie na później wszystkiego, co się da. Towarzyszą temu stres, panika i poczucie dyskomfortu. Autorka mówi o tym, że jeżeli jest Ci dobrze w tym swoim ociąganiu się i nie czujesz się zestresowany...to wszystko jest z Tobą w porządku!
Przyczyny braku motywacji
Pierwsze strony książki "Kiedy odwlekasz i narzekasz..." mówią o potencjalnych przyczynach braku motywacji, które często są jedynie wymówkami.
Zaliczają się do nich: natłok obowiązków, brak asertywności, zmęczenie, brak wiary w swoje umiejętności, brak czasu (a może kiepskie gospodarowanie nim?), poczucie, że coś jest dla nas za trudne, czyli brak wiary w siebie.
Obalanie wymówek, czyli znajdź odpowiedź na swoje wymówki
Barbara Lech proponuje ćwiczenia, dzięki którym możesz "wytłumaczyć" sobie bezzasadność swoich obaw.
Przykładem jest powód typu:
"Nie wiem, czy ten pomysł wypali"
i kontrargument:
"Żeby się tego dowiedzieć, muszę to sprawdzić; jeśli nie podejmę żadnych działań, nie dowiem się tego pomimo upływu czasu".
Niby oczywiste, a jednak nie każdy z nas potrafi sensownie sobie wytłumaczyć nieuzasadnione obawy.
Obawa przed odniesieniem sukcesu
Czy można bać się sukcesu? Może w pierwszej chwili pomyślisz, że to żart. Przecież każdy o sukcesie! A jednak nie.
Niektórych z nas powstrzymuje strach przed podjęciem ryzyka, przed wyjściem ze strefy komfortu.
To tylko niektóre przeszkody i wymówki, które przybliża autorka.
W dalszej części książki Barbara Lech wymienia inne powody odwlekania, omawia wymówki i pokazuje czytelnikowi przykłady.
Książka zawiera wiele ćwiczeń do pracy nad sobą. Przykładem jest "Lista sukcesów", czyli lista przynajmniej dwudziestu własnych osiągnięć oraz ćwiczenie ustalania swoich wartości życiowych.
"Bój się i rób"
Część IV książki wprowadza czytelnika w tworzenie list zadań, określanie celów i wreszcie - metody na wyciszenie i relaksację. Autorka przywołuje technikę A, B, C, D, E, która polega na wypisaniu wszystkich zadań i uporządkowaniu ich według rangi.
W poradniku nie zabrakło też ćwiczeń dotyczących gospodarowania czasem i "lekcji asertywności".
Jeżeli Twój brak motywacji wynika ze strachu przed udźwignięciem dużego projektu ("słonia")... autorka podaje przepis na "podzielenie słonia na kawałki" ;).
Książka-notes do pracy nad sobą i brakiem motywacji
Wielką zaletą tej pozycji o braku motywacji jest to, że autorka Barbara Lech napisała ją prostym, przystępnych dla każdego językiem. Mimo że przytacza różne badania, nie są one głównym sensem książki.
Ogromnie podobają mi się wszelkie tabelki i listy, które pokazują "czarno na białym" w czym tkwi problem i jak ogarnąć swój brak mocy. Ja nabyłam ebook, ale z uwagi na ćwiczenia, polecam sięgnąć po egzemplarz drukowany.