DIETOTERAPIA

Jak obniżyć trójglicerydy?

Poziom trójglicerydów we krwi powinien mieścić się w normie do 150 mg/dl, a najlepiej gdy wynosi maksymalnie 100 mg/dl.
Jeśli tu trafiłeś, to znaczy, że na Twoim wyniku badania trójglicerydów widoczne są wyższe wartości i szukasz sposoby, by je obniżyć.
Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie mogą być przyczyny wysokiego poziomu trójglicerydów, jak jeść, by go obniżyć oraz czy jest możliwe dziedziczenie skłonności do wysokiego poziomu trójglicerydów.

Lipidogram - jak przygotować się do badania?

Jeśli masz udać się na badanie poziomu trójglicerydów lub całego lipidogramu, bardzo ważne jest, byś zachował odstęp 12 godzin bez jedzenia przed badaniem.

Dieta czy leki na wysokie trójglicerydy?

W pierwszej kolejności lekarze proponują zmianę diety. Szczególnie ograniczenie węglowodanów.

Jeżeli ponowne badanie, które jest sens wykonać po 2 miesiącach, wykaże brak zmian w poziomie trójglicerydów - bardzo prawdopodobne, że lekarz zaleci przyjmowanie leku.

Jest też trzecia opcja, powiedziałabym, że znajduje się ona pomiędzy dietą a lekiem lub idzie z dietą w parze. Chodzi o suplementy diety, czyli preparaty oparte głównie na roślinnym składzie, których działanie opiera się na wymiataniu niezdrowych składników z krwi, w tym przypadku trójglicerydów czy złego cholesterolu. Suplementy są rzadko proponowane przez lekarzy, ponieważ nie są lekiem. Często też nie są przebadane. Jednym słowem - można je brać na własną odpowiedzialność i sprawdzić czy działają.

Jaka dieta może pomóc obniżyć trójglicerydy

Trójglicerydy są metabolizowane przez mięśnie szkieletowe i przez wątrobę. Co to oznacza w praktyce? Konieczność ruchu. Aktywność fizyczna pomoże w zbijaniu trójglicerydów.

Z przyjmowanych pokarmów węglowodany proste, utwardzone tłuszcze trans i alkohol mają największy wpływ na wzrost poziomu trójglicerydów. Węglowodany proste należy zamienić na węglowodany złożone, ograniczyć maksymalnie tłuszcze trans, a alkohol odstawić.

Dieta śródziemnomorska jest najczęściej proponowana jako ta obniżająca poziom trójglicerydów, cholesterolu i kwasu moczowego.

Suplementacja pomocna w poprawie wyników

Możliwe niedobory mogą mieć wpływ na wysokie wyniki trójglicerydów. Niedobory mogą wynikać z niewłaściwej diety lub toczącej się choroby. Także przyjmowane leki mogą ograniczać wchłanianie dobrych składników.

Aby rozpocząć suplementację pomocną przy złym lipidogramie, trzeba by zbadać poziom: magnezu, koenzymu Q 10. Warto też (jeśli nigdy nie badałeś) sprawdzić poziom glukozy i kwasu moczowego. Takie badania dadzą szerszy obraz problemu. Podwyższona glukoza i trójglicerydy mogą wskazywać na insulinooporność lub cukrzycę!

Przydatne mogą też być badania wskazujące na stan zapalny: CRP, OB oraz d-dimery, które pokazują jak wysokie jest ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Jakie suplementy mogą wspomóc?

suplementacja może być wprowadzona jako wsparcie diety. Po 2-3 miesiącach należy powtórzyć badania.

Oleje działające przeciwzapalnie. Należą do nich olej:
z wiesiołka, z ogórecznika lekarskiego, z awokado i z czarnej porzeczki.
Dobrym źródłem kwasów omega-3 jest olej z wątroby dorsza i siemię lniane.
Kurkuma w połączeniu z piperyną
Magnez w formie cytrynianiu.
Tlenek azotu, który rozszerza światło naczyń. Zawierają go buraki.
Koenzym Q10, który również wykazuje działanie przeciwzapalne. Poziom koenzymu Q10 można zbadać w większości laboratorium. Osoby przyjmujące statyny bardzo często mają obniżony poziom koenzymu Q10.
Witamina D3 w połączeniu w witaminą K2. Obie witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach, czyli albo przyjmujemy je w formie kapsułek, które zawierają w sobie nośnik-tłuszcz...albo jemy je podczas posiłku z tłuszczem, np. oliwą z oliwek.

Rodzinny niedobór lipazy lipoproteinowej

Czy to możliwe, by wysoki poziom trójglicerydów lub cholesterolu był dziedziczny? A może to tylko pretekst i tłumaczenie się?

Okazuje się, że istnieje coś takiego jak dziedziczny niedobór lipazy lipoproteinowej. U osób dotkniętych tą przypadłością poziom trójglicerydów jest większy niż 1000 mg/dl! O ile samą dietą i suplementacją można bardzo obniżyć zbyt wysokie poziomy...pomoc leków może być konieczna.

Informacje zawarte w tym artykule nie zastępują wizyty u lekarza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *