RECENZJE

Marc Brackett „POZWÓL SOBIE NA UCZUCIA Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej” – recenzja książki

Lepiej tłumić emocje czy je okazywać?
W niektórych rodzinach emocje są skrywane i tłumione, a nawet są powodem do wstydu. Szczególnie u mężczyzn. Efektem tłumienia emocji mogą być: agresja, kompulsywne objadanie się, a nawet okaleczanie.

Czy okazywanie emocji jest złe lub niewłaściwe?
Czy Twoje emocje mają swoje ujście?
A może wychowano Cię w przeświadczeniu, że o niektórych sprawach się nie rozmawia?

Twoje emocje - poznaj, zrozum i wykorzystaj ich moc!

Marc Brackett to wykładowca i badacz, autor książki "Pozwól sobie na uczucia WYKORZYSTAJ MOC INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ".
Dr Brackett nie jest autorem pojęcia inteligencji emocjonalnej, ale badaczem jej oddziaływania na nasze życie, zdrowie, związki, efektywność i uczenie się.

Czy myślałaś/eś kiedyś o tym, że to jak tworzą się Twoje emocje, jak potrafisz (lub nie) je rozpoznać i zrozumieć, ma przełożenie na Twoje związki z innymi, zarówno prywatne, jak i zawodowe?

Marc Brackett w swojej książce przeprowadza czytelnika przez proces pięciu umiejętności emocjonalnych, które mogą pomagać lub przeszkadzać w życiu.

Twoje emocje, a ich rozpoznawanie

Rozpoznawanie emocji to pierwszy krok na drodze umiejętności emocjonalnych. Jest to dość oczywiste: jeśli chcemy nawiązać z kimś relację, najpierw staramy się go poznać.
Rozpoznawanie emocji może być trudne dla tych, którzy sami sobie nie potrafią "dać zgody" na ich przeżywanie.

Rozpoznawanie emocji dotyczy nie tylko własnych uczuć, ale też umiejętności dostrzegania ich u innych.

Autor przywołuje Jamesa Russella i jego "miernik nastroju", który skrywa dwie zasadnicze właściwości: energię i przyjemność.

Rozumienie emocji i ich nazywanie

To, że rozpoznajesz emocje, nie znaczy jeszcze, że potrafisz je zrozumieć i nazwać. Mogłoby się wydawać, że te dwie kolejne umiejętności emocjonalne są tym samym, co pierwsza.
A jednak nie. Dr Marc Brackett prowadzi czytelnika przez kolejne kroki do zdobycia pełni umiejętności.

Twoje emocje - jak je wyrażać i regulować

Wyrażanie emocji to już czwarty krok, ale aby do niego przystąpić, nie można ominąć pierwszych trzech! No bo jak Twoje emocje mogłyby być wyrażane i regulowane, jeśli najpierw ich nie rozpoznasz i nie zrozumiesz.

Gdy cierpisz w milczeniu, nie dajesz innym możliwości na poznanie i zrozumienie Ciebie. Zachowujesz dystans i odsuwasz od siebie przysłowiową "pomocną dłoń".

Jeśli zakomunikujesz CO CZUJESZ I DLACZEGO, ale i CZEGO POTRZEBUJESZ, dajesz tej osobie, która jest obok (a jest, bo jesteś dla niej ważny!) poczucie intymności, które wynika z zaufania i okazania "kruchości".

Regulacja emocji jest ostatnią umiejętnością, jaką Brackett opisuje. Wśród przedstawionych strategii znajduje się m.in. uważne oddychanie.

Pozostała część książki "Pozwól sobie na uczucia WYKORZYSTAJ MOC INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ" skupia się na stosowaniu umiejętności emocjonalnych w domu, w szkole lub w pracy. Po to, by odnieść sukces i samospełnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *