Monika Kotlarek „Choroba afektywna dwubiegunowa czyli ze skrajności w skrajność”. Recenzja książki.
17/08/2022/
Chociaż są różne rodzaje choroby afektywnej dwubiegunowej, życie z nią przypomina przejażdżkę na karuzeli. Przez jakiś czas jesteś w górze, a potem spadasz boleśnie w dół.
Poradnik dla chorych na ChAD i ich bliskich
Autorem poradnika jest Monika Kotlarek - psycholożka, która oprócz pracy z pacjentami prowadzi też blog "Psycholog pisze". Co znajdziemy w książce?
Rodzaje ChAD, przyczyny i diagnoza
Jakie mogą być przyczyny choroby, czy u każdego objawia się ona podobnie i jak przebiega diagnoza choroby afektywnej dwubiegunowej? Niestety, diagnoza ChAD jest bardzo trudna. Między innymi dlatego, że chory odczuwa depresję, ale gdy przychodzi mania, nie odbiera jej jako stan nadzwyczajny.
Brak snu, "większa wydajność", poczucie zdobycia wszystkiego, o czym się pomyśli - czy nie brzmi to wspaniale? W rzeczywistości chory w manii może podejmować nieprzemyślane decyzje, wydawać pieniądze, a nawet popaść w długi, zaniedbać swoje zdrowie i wziąć sobie na głowę nadmiar obowiązków i zadań. Gdy przychodzi dołek, chory nie radzi sobie z konsekwencjami.
Choroba afektywna dwubiegunowa u mężczyzn, dzieci i w ciąży
Podobnie jak w przypadku depresji, także ChAD trudniej rozpoznać u mężczyzn. Ich zachowania mogą być nieco odmienne niż u kobiet. A co z przebiegiem ciąży i przyjmowaniem leków? Monika Kotlarek w swoim poradniku porusza również ten trudny temat.
ChAD czy borderline?
Chociaż objawy mogą wydawać się podobne, borderline to zaburzenie osobowości, a ChAD to zaburzenie nastroju i choroba psychiczna. Autorka poradnika wymienia objawy obu, aby pomóc je rozróżnić.
Pomoc dla osób "dwubiegunowych"
Całe szczęście, że Pani Kotlarek nie stanęła na teorii, a przygotowała wartościowe pomoce dla chorych! Książka zawiera rozdział o zaleceniach żywieniowych, samodbaniu o siebie i zarządzaniu stresem. A na końcu poradnika na czytelnika czeka prawdziwa moc - karty pracy (m.in. do radzenia sobie z gniewem, zarządzania myślami i monitorowania objawów).
Książkę "Choroba afektywna dwubiegunowa czyli ze skrajności w skrajność" otrzymałam od Biura Prasowego Helion, ale nie miało to wpływu na moją recenzję.