RECENZJE

„Sekrety mistrza fotografii cyfrowej”, czyli Scott Kelby zdradza swoje sztuczki

Jeśli pasjonujesz się fotografią, bardzo możliwe, że Scott Kelby jest Ci znany z książek o fotografowaniu. A napisał ich już sporo, bo około 100!. Jest również współtwórcą kursów fotograficznych online, warsztatów korzystania z Lightrooma. Co wartościowego Scott Kelby radzi w pozycji “Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Profesjonalne zdjęcia krok po kroku”?

 

Książka składa się z 12 rozdziałów, podzielonych na tematykę:

  • ostrości zdjęć,

  • doboru obiektywów,

  • fotografii krajobrazowej,

  • profesjonalnych zdjęć z podróży, w tym usuwaniu ludzi z tła,

  • fotografii portretowej,

  • zastosowania lampy błyskowej,

  • fotografii ślubnej,

a nawet zdjęć sportowych i drukowania fotografii

 

Nie jest to książka, która przedstawia pierwsze kroki w profesjonalnym robieniu zdjęć. Określiłabym ją bardziej jako zbiór sztuczek, porad, a nawet sekretów, które mogą być nowe nawet dla kogoś, kto już rozpoczął swoją przygodę z fotografowaniem.

 

Każdy rozdział jest podzielony na konkretne zagadnienia i nie przypomina “lania wody”. Przykładem może być rozdział pierwszy dotyczący ostrości zdjęć. Scott Kolby radzi i nawiązuje w nim do wielu aspektów, mających wpływ na robienie ostrych fotografii. 

 

Przykładowo są to: użycie statywu, samowyzwalacza, zdalnego spustu migawki, wyostrzanie zdjęć po fakcie, czyli przy pomocy Lightrooma czy Photoshopa.

Czy pomyślałbyś, że trzymanie łokci blisko tułowia ma wpływ na ostrość zdjęć? Niby proste, a jednak nie zawsze proste rozwiązania są dla nas oczywiste!

 

Co szczególnie zainteresowało mnie w sztuczkach Scotta Kelby’ego?

To, że autor rozkłada każdy temat na części.

Nie skupia się tylko na technicznej stronie fotografii, ale zawiera w książce informacje dotyczące klimatu zdjęć, światła, ale i tego, co można zrobić z nimi dalej, czyli obróbki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *