DIETOTERAPIA

SIBO Dietoterapia, diagnostyka, leczenie, objawy.

SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Flora, która powinna być w jelicie grubym, znajduje się również w jelicie cienkim. Stan ten powoduje zaburzenia w procesach trawienia i wchłaniania pokarmów.

Przyczyny i objawy SIBO

Do przyczyn SIBO zalicza się:

 

  • nie do końca prawidłowa budowa jelit,
  • długotrwałe przyjmowanie antybiotyków lub inhibitorów pompy protonowej,
  • zaburzenia motoryczne podczas niektórych chorób (jedzenie zalega i fermentuje),
  • choroba uchyłkowa,
  • zespół jelita drażliwego,
  • zaburzenia w pracy żołądka, trzustki, wątroby, które są przyczyną niewystarczającej produkcji enzymów i kwasu solnego. U zdrowej osoby kwas solny, żółć i enzymy trawienne pełnią funkcję ochronną przed SIBO.

 

Objawy SIBO

Objawy SIBO nie są specyficzne, dlatego na początku trudno wpaść na to, że mamy do czynienia z przerostem bakteryjnym. Często objawy są mylone z objawami zespołu jelita drażliwego.

Do objawów SIBO można zaliczyć:
-leczenie się w kierunku zespołu jelita drażliwego i brak poprawy,
-pogorszenie samopoczucia po przyjmowaniu probiotyków,
-chwilowa poprawa po antybiotyku,

-niedobory witamin: A, D, B12 i żelaza (jako efekt zaburzonego wchłaniania),
-wzdęcia, odbijanie, zgaga, mdłości,
-bóle głowy, zmęczenie,
-zaparcia, biegunki, 
-ból w podrzuszu.

Diagnostyka SIBO, czyli jakie badania trzeba wykonać, by wykryć lub wykluczyć SIBO?

Najszybsza metoda diagnostyki to test wodorowo-metanowy z użyciem laktulozy oraz glukozy

Niestety tego testu oddechowego nie można wykonać w mniejszych miastach, ale może niedługo badanie stanie się bardziej dostępne.

Inna metoda diagnostyki to gastroskopia, podczas której lekarz pobiera do badania materiał z jelita czczego

Jest to badanie bardzo dokładne, ale inwazyjne, dlatego bardziej popularny jest test oddechowy.

Leczenie SIBO

Przerost bakteryjny w jelicie cienkim leczy się wybranymi antybiotykami, suplementami 

i dietą.

Z antybiotyków stosowanych w leczeniu SIBO wymienia się: neomecynę, metronidazol, tetracyklinę i najczęściej przepisywaną rifaksyminę. Oprócz antybiotyku lekarz może zalecić leki działające objawowo lub poprawiające motorykę.

Suplementy, które mogą wspomóc leczenie SIBO to te zawierające berberynę, olej z oregano, tymianek, liść oliwny i imbir.

Jeśli chodzi o probiotyki to zaleca się przyjmowanie preparatów jednoszczepowych, a nie wieloszczepowych.

Jaka dietoterapia będzie najlepsza przy SIBO?

Nie ma jednej konkretnej diety, którą poleca się w SIBO, jednak są pewne zasady, które mogą pomóc. Przede wszystkim trzeba ograniczyć to, co może przyczyniać się do namnażania bakterii, czyli prebiotyki, błonnik i laktozę. Mogą one być pokarmem dla bakterii.

Dieta FODMAP na początek leczenia SIBO

Dieta FOTMAP to dieta, która eliminuje substancje fermentujące. Jest polecana w zespole jelita drażliwego, dlatego stosuje się ją też przy SIBO. 

Jej nazwa pochodzi od skrótu:

Fermentable (fermentujące)
Oligosaccharides (oligosacharydy)
Disaccharides (disacharydy)
Monosaccharides (monosacharydy)
And (i)
Polyols (poliole)

Dietoterapia składa się z dwóch faz, które trwają kilka miesięcy. Produkty, które początkowo należy wykluczyć z diety, potem wprowadza się stopniowo, po jednym co kilka dni. Dzięki temu można zaobserwować, po jakich pokarmach nasze samopoczucie się pogarsza.

Dieta FODMAP wymaga konsultacji dietetyka, który poprowadzi dietoterapię. Zbyt długi okres stosowanie tej diety, może powodować  niedobory.

Jeszcze bardziej ścisła od FODMAP
jest
dieta elementarna

Podczas diety elementarnej wyklucza się z jadłospisu normalne posiłki, a przyjmuje tylko koktaile i inne gotowe produkty, które szybko się rozkładają. Dzięki temu, że następuje szybki rozkład składników, nie dochodzi do fermentacji. 

Dieta trwa kilka tygodni i może powodować duży spadek masy ciała. 

Dieta SCD, czyli
dieta specyficznych węglowodanów

Dieta SCD została wprowadzona głównie dla osób chorujących na celiakię, ale jest stosowana również w innych dolegliwościach, m.in. w chorobie uchyłkowej, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego czy właśnie w terapii SIBO. 

Dietę specyficznych węglowodanów rozpoczyna etap intro. Następnie wprowadza się produkty z trzech kolumn. Produkty z pierwszych trzech kolumn są dozwolone w różnej częstotliwości, w zależności od tego czy są mało, średnio czy mocno fermentujące. W czwartej  kolumnie znajdują się produkty zabronione. 

Protokół dr Siebecker (SSD)
jako dieta przy SIBO

Protokół dr Siebecker to połączenie zasad wymienionych wyżej – diety FODMAP i diety SCD. Do tego dochodzą zasady ustalone przez samą doktor Siebecker, która specjalizuje się w temacie SIBO.

Protokół składa się produktów dopuszczalnych, które wprowadzamy do diety w odpowiedniej kolejności, oraz z produktów zakazanych, które są na końcu kolejki.

To nie wszystkie diety stosowane w terapii SIBO. Jeśli podejrzewasz u siebie zespół rozrostu bakteryjnego, zacznij od testu oddechowego.
Jeżeli wyniki będą wskazywały na SIBO, proponuję aby wybrać dietę razem ze swoim dietoterapeutą. A najpierw skonsultować ewentualne leczenie z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *